Продължете към съдържанието

Ако все още се чудите какъв тип гума да изберете, тази статия може да ви помогне да вземете решение. Разберете кое решение е подходящо за вас.

Летни гуми


Летите гуми са предназначени за използване от пролетта до есента или при температури над 7 градуса .Под 7 градуса летните гуми губят сцепление и не са особено ефективни и най-важното безопасни .

Всесезонни гуми

Всесезонните гуми, известни още като универсални или многосезонни гуми, съчетават характеристиките на летните и зимните модели. Комбинирането на предимствата на двата типа гуми в една гума е голямо предизвикателство. Не без основание се казва, че изкуството на производството на гуми е да се постигне правилния баланс между параметрите, за да се отговори на очакванията на потребителите. Колкото по-голям е диапазонът на пътните условия, които трябва да се вземат предвид, толкова по-трудна е тази задача.

Летни гуми или всесезонни гуми? Различия и прилики

Летните и всесезонните гуми се различават по шарка на протектора, каучукова смес и контур, т.е. форма.

Протекторът на целогодишната гума има повече ламели. Те са проектирани да осигурят по-добро поведение на гумите при сняг. През лятото обаче гума с твърде много прорези в протектора лесно губи своята твърдост. Това се отразява на сцеплението на гумата – влошава спирането и сцеплението не само на сухи, но и на мокри пътища.

И за всесезонните, и за летните гуми се използват и трите вида протектори: симетричен, асиметричен и протектор с посока .

В протекторите с посока, предназначени за целогодишни гуми, функциите на различните части  са ясно разделени. Обикновено страничната част има по-малко ламели – тя е отговорна за лятното шофиране, докато предната, т.е. централната част на протектора, е по-богата на ламели и трябва да улесни пътуването през зимата.

Асиметричните протектори на универсалните модели позволяват да се въведат елементи, отговорни както за летните, така и за зимните характеристики. Това обикновено включва две страни на протектора: лятна и зимна. Така наречените летни характеристики обикновено са от  „външната“ страна,  а зимните от „вътрешната“ страна на гумата.

Целогодишна гума с ясно разграничение между зимен (вътрешен) и летен (външен) протектор.

Каучуковите смеси, използвани във всесезонните гуми, трябва да бъдат проектирани да осигуряват ефективност на приемливо ниво при всяка температура. Сместа за летните гуми е безкомпромисна – тя е проектирана да осигурява ефективност само при температури над 7 градуса. Следователно, с повишаване на температурата на околната среда, всесезонните гуми не могат да достигнат нивата на производителност, запазени за летните модели.

Протектора на лятната гума  осигурява ниско съпротивление при търкаляне и високо сцепление при летни условия. Протекторът на целогодишната гума е масивен и наподобява квадратния контур на зимната гума. Масивните рамене осигуряват добро сцепление при зимни условия, но през лятото те причиняват по-бързо износване  и увеличен разход на гориво .

Как се отбелязват  летни и всесезонни гуми?

Летните гуми нямат типичните етикети, свързани със сезона, за който са предназначени.

Символът M + S („кал и сняг“) за многосезонни гуми. Тази марка се използва за всесезонни гуми, произведени за американския пазар. В европейската действителност универсалните гуми всъщност са по-близо до зимните модели и обикновено имат символ от три снежни върха със снежинка в него. Наред с тези символи думата ALL SEASON често се появява на целогодишна гума. Понякога производителите използват индивидуални, допълнителни графични символи, предполагащи, че гумата може да се използва целогодишно при различни метеорологични условия.

Тестове на летни и всесезонни гуми

Всесезонните гуми често се сравняват със зимни, по-рядко с летни. Предишни тестове (например ADAC или AutoBild) показват, че всесезонните гуми се представят по-зле от високо оценените сезонни гуми, докато добрите многосезонни гуми се представят по-добре от най- евтините /китайски / сезонни модели .

Като общо правило всесезонните гуми също се представят по-зле от добрите летни гуми при тестовете. Това се доказва чрез тестове върху сухи повърхности, както в категориите за спиране, така и в управлението. Летните гуми печелят благодарение на шарката на протектора и каучуковата смес.

Случва се някои целогодишни модели да се представят добре на мокри повърхности, особено когато става въпрос за аквапланинг, като Vredestein Quatrac 3 или Dunlop SP 4 All Seasons. Въпреки че тези гуми се представят по-зле от добрите летни гуми, те могат да надминат много продукти от по-нисък клас (главно най-евтините модели на китайски производители).

Предимства на всесезонните гуми

Целогодишните гуми трябва да ни осигуряват приемливо ниво на шофиране през цялата година, особено при умерени условия на употреба. С всесезонните гуми винаги ще сме подготвени за внезапното пристигане на зимата или внезапното й завръщане през пролетта. Следователно основното им предимство е тяхната гъвкавост.
Целогодишните модели не изискват посещения в  сервиз за сезонна смяна на гуми . Това спестява време и пари – можете да се притеснявате само за сезонно балансиране на колелата .

Всесезонни гуми, струват ли си?

Комплект добри всесезонни гуми, предлагани от известен производител, може да бъде по-добро решение от два комплекта от най-евтините „сезони“. Подобно решение има смисъл за шофьори, чийто годишен пробег е нисък (по-малко от 5-6 хиляди километра годишно) и пътуват предимно в града.

Защо? Преодолявайки малък брой километри в умерен стил, главно в града, не можем да използваме сезонни гуми, докато не загубят свойствата си. Тези гуми ще стареят по-бързо, отколкото ще се износят. Освен това трябва да се има предвид, че условията, които срещаме в града, са сравнително рядко екстремни. Много по-добре е да смените комплект всесезонни гуми след 4-5 години и пробег от, да речем, 40 000 км, отколкото да използвате два комплекта сезонни  гуми за 10 години.

Предимства на летните гуми

Най-голямото предимство на летните гуми в сравнение с всесезонните гуми е тяхното представяне при по-високи температури. Това е безспорен факт. Гумите саедна от  най-важните части от оборудването на автомобила. Всяка гума е компромис, но компромисите за всесезонните модели имат по-широк диапазон – съчетаващ необходимите характеристики както през зимата, така и през лятото.

Когато се сравняват най-добрите летни гуми с най-добрите многосезонни гуми в сухи и мокри условия, летните гуми са ненадминати. Те ще осигурят по-добро спиране, по-добро управление и сцепление, както и по-високи нива на комфорт (и по-малко шум). Ще използвате и по-малко гориво.

Друго предимство е, че летните гуми издържат по-дълго от универсалните модели. Трайността е аспект на употреба, който придобива значение, особено когато имате по-голям годишен пробег. Освен това е трудно да не забележите, че всесезонните гуми са много по-скъпи от подобни летни гуми от един и същ производител.

Също така трябва да помним, че ако имате автомобил от среден или по-висок клас, човек е длъжен да има летни гуми. Само летните гуми могат да се справят с по-голямата мощност и изисквания на съвременните превозни средства.

Всесезонни или сезонни гуми?

Изберете летни гуми, ако :

  • имате нужда от максимално чувство за сигурност,

  • шофирате предимно извън града или в смесен режим (градско и извънградско),

  • карате повече от 5-6 хиляди километра годишно,

  • търсите трайни гуми
  • искате гумите да имат възможно най-малко влияние върху разхода на гориво

  • цените комфорта и безшумността на гумите

  • шофирате динамично.


Изберете всесезонни гуми, ако:

  • карате предимно в града,

  • карате малко до 5-6 хиляди километра годишно,

  • карате целогодишно с едни и същи гуми ( летни или зимни ),

  • шофирате спокойно.

  • Искате да си спестите време и пари при посещение в сервиз за сезонна смяна на гуми.